Akta X Neoficiální společník

Sekce

Galerie

/gallery/aktaxneoficialnispolecnik.jpg

Některými zatracovaný, jinými milovaný, avšak jeden z nejúspěšnějších seriálů všech dob, obsahuje zajímavé popkulturní odkazy, zajímavosti a mnoho dalších informací, nad kterými žhavá hlava musí přemýšlet. A to byla právě věc, která vynesla seriál do výšin mediálního světa. Neoficiální společník je pak výborným zdrojem mnoha odpovědí na nepřeberné množství otázek vzniklých kolem seriálu.

Akta X - Neoficiální průvodce

Ngaire E. Genge

 

PRAGMA, Praha, 1998, 234 str.

The Unofficial X-Files Companion, Crown Trade Paperback, New York, 1995

 

Akta X se staly v devadesátých letech jakýmsi vzorem moderních seriálů. Přinesly akci, vzrušení, ale zároveň i tajemno a hlavně nadpřirozeno do hlavních vysílacích časů, což se zatím žádnému jinému seriálu nepodařilo. A z dvou hlavních protagonistů (Davida Duchovnyho a Guillian Andersonové) udělal seriál mediální hvězdy, které ze slávy seriálu těží dodnes. Seriál otevírá mnoho zajímavých témat a pokládá ještě větší množství otázek přemýšlivému divákovi. Navíc jsou některé události z americké historie, vládní praxe a mediální bubliny zajímavé předkládané tak, aby seděly do složitého konspiračního pozadí. Až nakonec každý z diváků řekne: "A vlastně, proč ne?" Tyto skutečnosti vynesly seriál až na vrchol sledovanosti v polovině devadesátých let. Seznámili jsme se díky němu s množstvím kontroverzních osobností, vědeckých novinek i zajímavostí, fyzikálních paradoxů i s vládními praktikami a osobnostmi. Jenže co z toho?

Právě neoficiální společník rozebírá první dvě sezony seriálu díl po díle a přináší některá vysvětlení důležitých událostí. Díky této knize jsem poprvé pochopil, že obrovské břicho Scullyové v epizodě, kdy je unesena mimozemšťany, je její vlastní, protože byla skutečně těhotná. Což se snažili maskéři zakrýt velkými kabáty, snímáním jen horní poloviny jejího těla, nebo například za stolem a za překážkami. Kromě této triviality se člověk seznámí s vědeckým podtextem každé epizody, získá nové informace a dokonce ke každé epizodě je malý paměťový test.

Obecně knihy k seriálům a filmům, který těží na obchodní značce, nesnáším. Nevím ani, proč jsem si tuto knihu koupil. Ale nakonec byla zábava pročítat známé scény a zjišťovat podrobnosti z natáčení, kdy zastupoval Muldera náhradník kaskadér a další věci. Díky testům jsem zjistil, že o seriálu vlastně nevím vůbec nic a to jsem na něm závislý už dobrých dvacet let. Tak pokud jste stejní fanoušci a k této knize se dostanete, pak ji vřele doporučuji.

Anketa

Ohodnoťte známkou seriál Akta X

1 - výborný (3) 2 - nadprůměr (2) 3 - dobrý (ujde to) (0) 4 - podprůměr (0) 5 - odpad (0)

Celkem hlasů: 5

Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře