Aliens vs Predator Omnibus: díl 1

Sekce

Galerie

/gallery/alienvspredator.jpg

Vetřelci jsou nejnebezpečnějším druhem ve vesmíru. Predátoři jsou naopak velmi technologticky vyspělou rasou, která se oddává lovu a vše mu podřizuje. Když se tito dva střetnou, člověk je mezi nimi lapen jako v pasti. A to je chvíle, kdy se tvrdí charakter.

Vetřelci vs. Predátor: Omnibus kniha první

Randy Stradley (scénář) & kolektiv kreslířů (kresba)

 

BB Art s.r.o. a Nakladatelství CREW s.r.o., Praha, 2009, 456str.

Originál: Aliens vs. Predator Omnibus Volume 1, nezjištěno (povádky z let 1986, 1989, 1990, 1991, 1996, 2007, 2009)

 

Mačiko Nogučiová je novou velitelkou koloniální pevnosti na planetě Rjuši. Rančeři ji moc nerespektují, přeci jen je mladá a hlavně je tu nová. Vše se ale změní v jeden den, o kterém si všichni osadníci raději myslí, že nikdy neměl nastat.

Planeta Rjuši je kolonizována teprve druhým rokem a slouží rančerům pro chov velké zvěře podobné nosorožcům, která se pak používá na maso pro celý vesmírný systém kolonizovaný lidmi. Jenže Predátoři tuhle planetu používají už dlouho. Vysazují zde vajíčka vetřelců (kterým se ve vesmírném žargonu říká hmyzáci) a vylíhlé jedince pak loví.

Když jedna stopařka najde uhynulého ovíječe (facehugger), zavolá předáka rančerů, který ji nakáže o nálezu tak trochu pomlčet. Jenže to už se infikovaná zvířata nakládají do velké mezihvězdné lodě. Nemusím snad říkat, že vetřekcům k vylízhnutí stačí opravdu kratičká doba a tak je během chvíle zamořena celá loď a vetřelci postupně expandují do pevnosti. Kéž by to ale byly veškeré potíže těch nebohých farmářů, kteří u sebe mají jen velmi jednoduché zbraně. Kdesi v kaňonu kus od pevnosti právě přistála lovecká výprava Predátorů. Nešťastnou náhodou je však jejich loď zničena jedním z lidských průzkumníků. Predátoři a lidé jsou tak chyceni na planetě plné vetřelců. Krvavá a brutální řež na sebe nenchá dlouho čekat. V Mačiko se probudí její touha po dobrodružství a najde v sobě dostatek odvahy postavit se krutým zrůdám. Jenže vetřelců je poněkud více. A tak musí chtě nechtě přijmout vděčnou pomoc od jednoho ze zraněných Predátorů.

Když před nimi stojí už jen poslední nepřítel, není to nikdo jiný, než sama vetřelčí královna. Strhne se bitva, ve které ladné a smrtící pohyby Predátora nestačí na mrštné a brutální útoky královny. A i přes to, že Mačiko nesedí v rohu a v boji vyrovnaně pomáhá, královna ve smrtelné křeči stihne Predátora udolat. Predátoři nebývají nevděční tvorové a cení si odhavy snad více, než skutečného života. Proto snad z posledních sil utrhne Predátor královně prst a kyselinou vyleptá Močiku na čelo znamení lovce. Nejvyšší ocenění za odvahu v boji. Mačiko už není velitelkou pevnosti, pevnost vzala za své s útokem všech vesmírných zrůd. Mačiko je nyní Predátor.

Komiksový Omnibus (můžeme říci soubor všeho nejlepšího) z kategorie Vetřelci a Predátor v mnoha ohledech předčí oba zatím natočené filmy. Omnibus obsahuje celkem sedum příbehů; většinu z nich má na svědomí Randy Stradley, další dva Ian Eddington a jeden Alex Maleev. Kreslířů se zde vystřídalo opravdu hodně, nejvíce však Phill Norwood a Javier Saltares. I když je zde celkem sedum příběhů, většina z nich se točí kolem událostí na planetě Rjuši. Řemeslně se jedná o perfektně zvládnuté komiksy. Kresba predátorů i vetřelců je nádherně propracovaná a využívá všech jejich schopností velmi věrně. Scénáře jseou nápadité a hlavně neskutečně chytlavé. Překlad je perfektní. Opravdu se této knize nedá nic vyčíst, jedině snad cena. Ta se u obchodníků pohybuje kolem 800 Kč. Kdo si chce ale spravit žáhu po dvou filmových propadácích, měl by sáhnout přesně po této knize.

Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře