Astonishing X-Men: Nadaní

Sekce

Galerie

/gallery/marvel02xmen.jpg

Buněčné dělení přináší možnost provést v určitých případech cáílenou mutaci. Poskočit v evoluci o krůček kupředu. U lidí se pomocí buněčných mutací začaly objevovat různé zvláštnosti (procházení skrze zdi, regenerace, telepatie, laser v očích...) Vyvinula se kultura X, lidští mutanti. nejdříve neorganizovaní, poté loveni jako raritky. Až profesor Xavier založil školu pro nadané. Ale jednoho dne se objevil lék. Lék na mutace...

Astonishing X-Men: Nadaní

Joss Whedon (scénář) & John Cassaday (kresba)

 

Marvel, Praha, 2012, 146str. (pouze komixu)

Originál: Astonishing X-Men: Gifted, Hachette Fascicoli, Milano, nezjištěno

 

Nejmladší členkou hvězdného mutantního elitního týmu X-Men (X-Lidé) se stala krásná dívka Kitty Pryde. Vystupovala pod mnoha jmény (Shadowcat, Ariel, Sprite) a její jedinou schopností je procházení zdmi. K X-Menům se dostala, když jí bylo třináct.

Od té doby uteklo hodně času, profesor Xavier odešel na odpočinek (nezemřel – odešel) a X-Meny vede Scott Summers alias Kyklop. Jeho první žena Jane (Phoenix) zemřela a Scott má novou partnerku slečnu Frostovou (White Queen), která dříve stála proti X-Menům v čele spolku Hellfire.

Stálicí v týmu je asi nejznámější „vedlejší postava“ Wolverine (Rosomák), který je velmi přímý a agresivní. Tento tým je víc než nesourodý. Ale ještě něco otřese jeho základy. Vakcína léčící gen "X", který způsobuje mutantům jejich schopnosti. Mutantský gen je označen za chorobu a nyní se dá i léčit.

Je jasné, že tato zpráva u mutantů různé ohlasy. Někteří okamžitě chtějí podstoupit léčbu. Jiní se bojí, že jim jejich schopnosti budou odebrány. X-Meni mají strach, že se látka dostane do rukou někomu, kdo bude chtít vyhladit mutanty nadobro. Jako třeba jejich nový protivník, Ord.

Ord není ze Země, je to mimozemšťan a na Zemi se přišel mutantům pomstít za zničení svého světa. Vládě nabídl možnost kontroly mutantů, vědcům pak léky na nemoci, včetně mutantního genu "X". Jeho cíle však vedou ke zničení jediné síly, která je schopná se mu na Zemi bránit! A tak musí X-Meni vzít věc do svých rukou a Orda zničit. Jenže Ord je velmi silný protivník a má ve vládě pevnou oporu. X-Menům po bok se však postaví speciální jednotka S.H.I.E.L.D., která možná převrátí pomyslnou rysku vah.

Mezitím však musí každý z mutantů týmu X-Men podstoupit vlastní rozhodnutí, jestli se vydá cestou k uzdravení, nebo ponese břímě svého Nadání dál. Nejhorší to má asi doktor McCoy…

 

Již druhý díl série Amazing Marvel je na stáncích v ceně 99,- Kč.

Právě X-Meni rozpoutali po světě filmový boom na komixové téma.Stali se zároveň nejznámějším a nejvíce zpracovaným týmem superhrdinů na současných televizních obrazovkách. Dnes jim konkurují snad už jen Avengers. Složení X-Menů z televizních obrazovek je trochu jiné, než složení týmu současného. To však odráží velkou dynamiku světa Marvel Universe, který prochází neustálými změnami a otřesy. A právě díl X-Menů: Nadaní měl být takovým znovuvybudováním slavného superhrdinského mutantího týmu, jakým byli X-Meni v době svých začátků. Příběh je z počátku trochu komplikovaný a člověk se příliš neorientuje ve stále se měnícím prostředí. Ale s ubývajícími stránkami je čtenář stále víc omračován novými a novými skutečnostmi. Znovu objevení Kolossa, vysvětlení původu viru Legacy. To jsou všechno události z předchozích dílů, které zde získávají větší rozměr. Bohužel ve čtenáři, který není seznámen se světem X-Menů to může způsobit trochu zmatek v hlavě a jaksi nelogičnost a trhanost děje. K tomu ale autoři přistoupili zodpovědně a v předmluvě je popsán vývoj událostí vedoucích právě k tomuto dílu, který držíme v rukou. Scénář je tedy zdařilý a co kresba? Úchvatná a propracovaná. Kolorovaná je počítačem, což způsobuje jakýsi elegantnější a úhlednější vzhled. Stínování postav je zase dělá realističtější. Opticky se jedná o zdařilejší kousek, než předchozí Spider-Man. Jenže komix není tak akční, jak by si člověk asi představil na množství postav v týmu. Ale to jsou prostě X-Meni. Stále řeší hrozby tak, aby obyčejní lidé nevěděli, že se venku děje něco zlého.

Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře