Hlídka

Sekce

Galerie

/gallery/hlidka.jpg

Soubor povídek, který sestavil sám jejich autor a doplnil je komentářem k jejich vzniku.

Hlídka

Arthur Charles Clarke

 

Knižní klub, s.r.o., Praha, 1994, 254 str.

The Sentinel, Byron Preiss Visual Publications, New York, 1983 (1993)

 

Soubor povídek:

 

Soubor povídek vydaný u nás pod názvem Hlídka je jeden ze dvou, které sestavil sám autor jako průřez svojí tvorbou. Ke každé povídce napsal krátký úvodník, ve kterém vysvětluje svou inspiraci, tehdejší události a někdy i dopady povídky na společnost či vědu. Mnoho z těchto povídek je u nás tradičně překldádáno a publikováno. A tak tedy známe povídky Záchranná výprava, Setkánís medůzou či Zpěvy vzdálené země ze samostatných sbírek.

Povídka Hlídka má v našem rodném jazyce velmi zavádějící název. Pod pojmem hlídka si totiž představíme živého tvora s jasným úkolem. Ale povídka vypráví o objektu schovaném na měsíci, který jen sedí a miliony let čeká až se ho dotkne někdo inteligentní. Někdo, kdo se pokusí proniknout dovnitř. V tu chvíli objekt vyšle signál do vzdálených hlubin vesmíru. A tam se oko inteligentího stvořitele obrátí naším směrem.

Povídka bývá často označována jako základ pozdější perly literatury a filmu - 2001: Vesmírná odysea. Sám autor to ale odmítá a tvrdí, že v odysee použil mnoho svých povídek a že zrovna tato tématem souhlasí asi nejvíc? No a co?

Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře