Spider-Man: Návrat

Sekce

Galerie

/gallery/marvel01spiderman.jpg

Peter Parker byl kdysi pokousán pavoukem, který na něj přenesl všechny své schopnosti. Peter je tak schopen lézt po stěnách, cítit hrozbu, má obří sílu a pružnost, umí skákat daleko a produkovat pavučiny. Začátek jeho kariéry provázelo mnoho zklamání. Smrt strýčka Bena, kterou vlastně zavinil ho velmi zasáhla. Jeho láska k Mery Jane mu pak dodávala sílu bojovat proti Green Goblinovi. Jenže tenhle skřet není jediným, komu leží Spider-Man v žaludku...

Amazing Spider-Man: Návrat

Joseph Michael Straczynski (scénář) & John Romita junior (kresba)

 

Marvel, Praha, 2012, 141str. (pouze komixu)

Originál: The Amazing Spider-Man: Coming Home, Hachette Fascicoli, Milano, nezjištěno

 

Peter Parker, alias Spider-Man (Pavoučí muž), se vrací zpět do akce. Po asi nejznámějším příběhu, ve kterém se utkal s mecenášem v převleku Green Goblina (zeleného skřeta), se Peter Parker rozhodl kvůli své lásce Mary Jane opustit roli super hrdiny.

S tím ale nemohl vydržet věčně, a tak když město napadl nadví supermutant, rozhodl se Peter opět nasadit tajně pavoučí masku. Když se to ale Mary Jane dozvěděla, silně to otřáslo jejich harmonickým vztahem. Chtěla přítele, nikoliv hrdinu. Když Mary Jane odlétá letadlem na další cestu supermodelky, letadlo je uneseno a exploduje. Peter však zjistí, že MJ někdo unesl  a osvobodil ji. To byl však už trochu moc velký otřes na milou jemnou modelku MJ. Tak končí jedna epizoda Petrova života.

Když se Peter Parker po dlouhé dovolené vrací do role superhrdiny, není si jistý, kdo vlastně je. Na čem mu záleží, co bylo smyslem jeho přeměny v superčlověka? Navíc potkává jakéhosi tajemného Ezekiela, který má evidentně podobné schopnosti. Ezekiel podrobuje Spider-Mana kruté filosoficko psychologické analýze a snaží se ho přivést na určitou myšlenkovou cestu. Je potřeba, aby své schopnosti plně daroval světu. Je potřeba Spider-mana ochránit.

Ochránit? Ale před kým? Z Evropy připlouvá loď s prapodivnou posádkou. Tvoří ji tři, vlastně dva lidé a jedna pradávná bytost se jménem Morlun. Morlun patří k pradávným lovcům super hrdinů a přežívá díky síle, kterou čerpá z jejich těl. Je silný, supersilný, ultrasupersilný. Je nepřemožitelný! A právě teď si vyhlédl Spider-Mana jako další chod svého zvráceného jídelníčku.

Ezekiel se pokouší Petra přemluvit, aby se schoval, nemá totiž šanci vyhrát. Ale Peter je prostě přesvědčen, že jinak to nejde, že se Morlunovi musí postavit. A taky postaví. Bude to boj nevyrovnaný a Spider-Man si šáhne hlouběji, než jen na dno svých sil. A stále není jisté, jestli Morluna porazí.

 

Na sklonku minulého roku začala vycházet řada komikových trháků z dílny Marvel. Každých 14 dní slibuje nakladatel, kterým je u nás pobočka společnosti Marvel, jeden speciál o hrdinech ze světa Marvel Universe. Ke komixu jsou jako bonusy přiloženy informace o scénáristech a kreslířích, ukázka tvorby a stručná informace předcházející příběhu v komixu. A podle jednotlivých témat se mohou přílohy i měnit. Speciál začal číslem 21 o Spider-Manovi. K dostání je za cenu 49,- Kč.

Komix Spider-Man je asi nejznámější klasikou společně s konkurenčním Batmanem a Supermanem. Hlavním hrdinou oproti zmíněné konkurenci je teenager. Chlapec, který je troch nerozvážný a má ještě ryzí ideály. Peter Parker se stal prvním dětským superhrdinou a přineslo mu to velké úspěchy a množství fanoušků po celém světě. Navíc je to superhrdina, který skoro pořád prozrazuje svoji identitu. V tomto díle, který shrnuje příběhy z papírové řady The Amazing Spider-Man 30 – 35 se role scénáře chytil výborný Straczynski, který umí skvěle vytvářet zápletky a napínavé děje. Navíc tímto příběhem s poměrně zajímavým nábojem hledání podstaty spidermanovy síly dodal jistou potřebou dávku sebejistoty. Nechybí peprné pubertální hlášky hlavního hrdiny, kterými se proslavil. Nádhernou kresbou (i z úvodní obálky) nás obdařil John Romita jr., jehož stejnojmenný otec Spider-Mana kreslil v jeho začátcích v 60. letech. Kresba je však na některých listech ne příliš uspokojivá a trochu upadá do bagatelizace. Přesto patří Romita jr. k oblíbeným právě proto, že jeho kresba pozadí skýtá širokou paletu detailů a každý snímek je propracován do podrobností až neuvěřitelných. Příběh je svižný, obsahuje příjemnou filosofii a pořádnou dávku akce. Navíc je příjemná i zaváděcí cena celé edice a to pouých 49 korun. Z toho všeho vyplývá, že kdo nečetl Spider-Mana, jako by ani nežil!

Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře