Světlo Země

Sekce

Galerie

/gallery/svetlozeme.jpg

Vesmír je velmi bohatý. Skrývá se v něm surovin pro milion Zemí. A lidstvo jednou jistě zaplní ostatní planety a planetoidy a bude si nárokovat právo tyto nerosty těžit. Ale co matka Země? Budeme ji ještě považovat za svou mateřskou planetu? A co když se lidstvo roztříští a bude chtít přístup k vesmíru jiný než Země? Pak vypukne válka. Mezigalaktická válka.

Světlo Země

Arthur Charles Clarke

 

Laser, Plzeň, 1992, 144 str.

Earthlight, nezjištěno, 1955

 

Ve vědeckých kruzích se objevila nová a fascinující, i když očekávaná zpráva. Měsíc překypuje vzácnými kovy a těžba je na spadnutí. Vyvstává ale otázka, kdo bude těžit? Nacházíme se v blízce vzdálené budoucnosti, kdy lidstvo expandovalo a obydlelo vnější planety naší sluneční soustavy. Obydlena tedy není jen Země, ale také Měsíc, Mars a měsíce jiných planet. Měsíc, jako oběžnice Země, ji také patří. Ale jako těleso ve vesmíru si na něj dělají nároky obyvatelé planet, kteří zformovali Federaci.

Politické napětí mezi Zemí a Federací se přiostřuje. A Země začíná řešit, kdo je za vyzrazováním informací federaci? Vždyť všechny zprávy z Měsíce jsou určeny jen a pouze Zemi a mají status: Tajné! A tak se vláda Země rozhodne vyslat na Měsíc tajného špiona. K tomuto účelu je přemluven Bertram Sandler, účetní. Jeho krytí je celkem jednoduché, obyčejná účetní prověrka.

Jenže samotné vyšetřování už tak snadné není. Sandlerovi se nedaří najít údajného špiona a konflikt se stále více přiostřuje. Až dojde k nejhoršímu. Tři lodě Federace zaútočí na měsíční základnu. V bleskové bitvě, ve které obě strany použijí své nejnovější vynálezy, dojde ke kritickým škodám a ztrátám. Sandlerova mise je ztracena...

Další z knih A. C. Clarka se zabývá tématem rozdělení vesmíru a osudu lidstva. Toto téma bylo dříve v literatuře velmi oblíbené. Stačí se podívat na Nadaci od Isaaca Asimova, nebo třeba na některé Pohlovy knihy. Zde se jedná o špionážní román, který je silně říznutý prvky detektivky. Sledujeme osud nepříliš atraktivního účetního Bertrama Sandlera, který navíc ve svém snažení neuspěje a je velmi deprimován svým osudem. Jak bývá u Clarka zvykem, kniha se hemží množstvím nových inovativních fyzikálních vynálezů. všechny z nich jsou pečlivě vysvětleny, protože nesmíme zapomenout, že A. C. Clarke je v první řadě člen královské akademie věd. A tak zde představí například vesmírný laser plný kovových částí. Kniha je čtivá a napínavá. A ikdyž bych ji neoznačil za mistrovské dílo, tak se rozhodně u její četby velmi pobavíte.

Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře