Zlatý věk Venuše: Malström

Sekce

Galerie

/gallery/zlatyvekvenusemalstrom.jpg

Druhý díl ságy Zlatého věku Venuše pokračuje vyšetřováním pokusu o vraždu na Měsíci. Agenta Ellen Troyová už na případy není zcela sama. Setkává se se svými bývalými kamarády a společně odhalují minulost a směřují k zajímavé budoucnosti. Tato kniha vznikla z Clarkovi povídky Malström II.

2. díl ságy Zlatý věk Venuše

Zlatý věk Venuše: Malström

Arthur Charles Clarke & Paul Preuss

 

Baronet, Praha, 1996, 266 str. (včetně dodatku a grafické přílohy)

Originál: Arthur C. Clarke’s Venus Prime Volume II. Maelström, Avon Books – a division of The Hearst Corporation, New York, 1988

 

Po velmi úspěšném vyšetřování v Port Hesperu na Venuši (předchozí díl) je Sparta, neboli inspektorka komise vesmírné kontroly Ellen Troyová, odvelena na Měsíc. Sparta je dívkou, pro kterou platí tvrzení anděl v rouše ďáblově. Její krásné a mladé ženské tělo je nadopováno přístroji, které z ní dělají nadčlověka. Její smysly byly trénované k nelidským výkonům. Ale uvnitř ní tepe dívčí srdíčko zraněné křivdami v dětství. A ty se nedají jen tak zalepit. O to méně, když víte, že vaše rodiče někdo zavraždil.

Minulost Sparty vyplívá na povrch. Někdo se pokouší zabít i ji. Její kamarád z dětství, se kterým se setkala v Port Hesperu, Blake Redfield, jde po stopě tajné společnosti, která by mohla mít v tomto zlém úmyslu prsty.

Na soukromé záležitosti ale Ellen Troyová nemá čas. Je inspektorkou komise vesmírné kontroly a nyní na Měsíci řeší záhadný pokus o vraždu. Někdo pozměnil dráhu jediného dálkového dopravníku na Měsíci, katapultu na dopravu osob a materiálu. Obětí mohlo být stovky. Nešťastně vystřelená dopravní koule mohla dopadnout na Lunar City. Byl to opravdu pokus o vraždu, nebo jen nehoda nehoda? A cokdyž v tom bylo něco víc? Ellen Troyová se svým pověstným štěstím musí tuto záhadu vyřešit.

Druhý díl hexalogie navazuje přesně tam, kde skončil předchozí. Sparta, Ellen Troyová, však neodpočívá a čtenář je vržen do víru nových událostí. Je nutno autorské dvojici přičíst k dobru, že se poučili z předchozích chyb a příběh je hned od začátku veden poměrně přímočaře. Sice je opět zápletka rozdělena doněkolika paralelních linií, ty se ale setkávají a promíchávají velmi záhy. Umělecký styl se nezměnil a udržel si svou čtivost a kreativitu z předchozího dílu. Opět se dočteme velkého množství vynálezů a technických popisů strojů na Měsíci, ale to jen usměrní čtenářovi myšlenky o funkčnosti místních podmínek. Za tyto věci je odpovědný bývalý řiditel NASA, Paul Preuss, který v knihách realizuje svoje nápady. Stejně jako minulý díl je i tato kniha postavena na povídce A.C. Clarka, tentokrát je předlohou Maelström II. Parafráze na povídku Maelström od Edgara A. Poa. Tento čtivě zpracovaný detektivní román se dá číst i zcela samostatně bez nutnosti předchozí knihy, protože Sparta sice rozebírá svou minulost, ale dělá to od začátkua čtenář tak nepřijde o nic významného. S doporučením je to opět těžší. Milovníci žánru  SF jisto jistě ocení kreativní detektivku s netradičními hrdiny, ale příznivce detektivky asi zklame prostředí, superžena i motiv. Nechávám tedy na vlastním uvážení, kdo si knihu vezme do ruky. Za mne však verdikt zní: zajímavá a napínavá kniha, která se s příběhem neloudá.

Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře