Zlatý věk Venuše: Smrt na Fobosu

Sekce

Galerie

/gallery/zlatyvekvenusesmrtnafobosu.jpg

Třetí díl série nás zavede na Mars, kde zmizela velmi cenná archeologická plaketka. Sparta ze sebe bude muset vymáčknout maximum, aby odhalila viníka a důvody zločinu. Tato kniha byla napsána na základě Clarkovy povídky Střílejte veverky.

3. díl ságy Zlatý věk Venuše

Zlatý věk Venuše: Smrt na Fobosu

Arthur Charles Clarke & Paul Preuss

 

Baronet, Praha, 1997, 254 str. (včetně dodatku a grafické přílohy)

Arthur C. Clarke's Venus Prime Volume III. Hide and Seek, Avon Books - a division of The Hearst Corporation, New York, 1989

 

V Labyrint City, největším "městě" na Marsu dojde k tragickému neštěstí. V noci byl zastřelen zástupce starosty Dare Chin, slizký malý chlapík, který měl ale důležité poslání. Ale vražda vlastně není to hlavní. V radnici, kde se teď již mrtvé tělo zástupce starosty nachází, naopak něco schází. Kdosi ukradl proslulou Marťanskou plaketu, důkaz, že na Marzu byl inteligentní život. Ale možná plaketa skrývá víc tajemství, než jen podivné písmo a materiál.

Sparta, Linda, Ellen Troyová, tři ženy v jedné kůži. Ellen Troyová, členka Kosmické komise, je na další akci a to vyšetřit ztrátu Marťanské plakety. Ellen postupuje standardním vyšetřovacím způsobem, jen k tomu využívá své speciálně vycvičené a technologicky upravené tělo Sparty a bohužel i vzpomínky a utrpení malé Lindy, kterou kdysi v minulosti byla.

Hlavní příběhová linie se však ale točí kolem Ellenina přítele, Blaka Radfielda. Ten se totiž do vyšetřování zapojuje zevnitř. Pokouší se proniknout mezi marťanské těžaře a dělníky a vyhledat co nejvíce informací o zavražděném a potencionálních vrazích. A dostává se do mnohem většího ohrožení, než by sám si byl jen schopen představit. Uvnitř dělnické skupiny se totiž formuje něco mnohem většího. Komu plaketa má sloužit? Proč kolem ní všichni umírají? A na co Blake narazil při svém tajném a soukromém vyšetřování?

Smrt na Fobos je třetím dílem v sérii Zlatý Věk Venuše. V této sérii bývalý řiditel NASA Paul Preuss rozvádí povídky A.C. Clarka a zapojuje je do dlouhého příběhu o speciálně vycvičené a upravené agentce, které za záhadných okolností zemřeli rodiče. Tato kniha je postavena na povídce Střílejte veverky (ve které jde o problematiku pohybu velkých a neohrabaných těles proti dobře vycvičeným pěšákům). Třetí díl v řadě nepřináší nic nového. Naopak velmi intenzivně ubylo akce a napětí. Více se autor zabývá přípravou většího finále v budoucích dílech. Připravuje si takzvaně půdu pro kritická odhalení někdy v budoucnu. A tak se poprvé v sérii setkáme s případem vyřešeným jen tak na půl. Kde navíc i závěr je vlastně vstupenkou do dalšího dílu. Kniha je mnohem více popisná a je v ní také mnohem více dialogů, než v předchozích. Na čtivosti jí to však neubírá, ale již nemůžeme říct, že by to bylo k jejímu prospěchu. Mnohé čtenáře by mohl příběh odradit, protože trvá celkem dlouho, než se skutečně rozjede pořádná akce. Čtenáře ale pořád autor zásobuje malými "přestřelkami", které ho u knihy jisto jistě udrží. Přesto je Smrt na Fobosu zatím nejslabším a také nejpřímějším dílem série.

Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře